301 URL Yönlendirme


* Boş bırakılan alanlara işlem yapılmaz!


Loading...

301 URL Yönlendirme


301 URL Yönlendirme

 

 

301 URL yönlendirme, sayfa URL’lerinin veya alan adının değiştirilmesi hâlinde uygulanması gereken bir işlemdir. Eski URL adreslerinin kırık linke dönüşmemesi ve tıklandığında hata vermemesi için yeni URL adreslerine yönlendirilmesi gerekir.

Bu araç ile sayfalarınızın 301 yönlendirmesi hakkında bilgi sahibi olabilir, bunu doğru yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz.

301 URL Yönlendirmesi Nedir?

Yönlendirme, kullanıcının bir web sayfasından başka bir sayfaya otomatik olarak sevk edilmesidir. 302 yönlendirme geçici iken, 301 ise kalıcı yönlendirmeyi ifade eder.

Başka bir ifadeyle; 301 yönlendirmesi, web sayfasının farklı bir sayfaya temelli bağlanmasıdır. Bu yönlendirmeyi kullandığınız zaman, arama motorları bir URL adresinden ötekine kesin geçiş yaptığınızı bilir.

Web sitenizin bütünlüğü, tutarlılığı ve SEO’su bakımından 301 yönlendirmelerinin önemi büyüktür. Sitenizin hatasız bir mimariye sahip olması, arama motorları tarafından kolay ve doğru taranıp indexlenmesi 301 yönlendirmelerinin düzgün yapılmasına bağlıdır.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Bunun çeşitli yöntemleri olmakla beraber en çok kullanılan metodlar şöyle sıralanabilir:

  • .htaccess dosyasını değiştirmek
  • PHP ile 301 yönlendirme
  • HTML’de ‘meta refresh’ komutunun kullanımı
  • WordPress eklentileriyle 301 yönlendirmesi (Yoast SEO, Redirection vb.)

301 URL Yönlendirme Aracı Ne İşe Yarar?

Yaptığınız yönlendirmenin çalışıp çalışmadığını kontrol etmenize imkân tanır. Yeniden yönlendirilen URL adresini girip kontrol işlemini başlatabilirsiniz.

URL adresiniz 301 kodunu döndürüyor mu ve sizi doğru sayfaya götürüyor mu? Bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak 301 URL yönlendirme, ziyaretçileri kaynak URL’den hedef URL’ye almanızı sağlayan bir uygulamadır. Artık kullanmayacağınız veya eski otoritesini kaybetmiş bir sayfanız varsa, bunu 301 yönlendirme sayesinde yeni bir sayfa ile ilişkilendirebilirisniz.

Ziyaretçi eski sayfaya tıkladığı zaman direkt bu yeni sayfa açılacaktır. Böylece herhangi bir kaybınız olmayacaktır.

301 URL yönlendirme aracı ile bu işleminizi daha pratik bir hâle getirebilirsiniz. Yönlendirmeyi yanlış yapmak sıralamalarda düşüş, hit ve ziyaretçi kaybı gibi durumlarla sonuçlanabilir. O yüzden bu işi profesyonel bir şekilde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. İncelediğiniz araç size bu konuda yardım edecektir.