Whois Sorgulama


Loading...

Domain Whois Sorgulama


Domain Whois Sorgulama

 

 

Domain Whois sorgulama; bir alan adının kimin üzerine kayıtlı olduğunu ve hangi firmada kayıtlı bulunduğunu öğrenmenize yarar. Tescil edilmiş olan bir alan adının sahibini bu işlem sayesinde bulabilir ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Domain Whois Sorgulama Aracı Hangi Bilgileri Sunar?

  • Alan adının oluşturulma tarihi
  • Domainin sona ereceği tarih
  • Güncellenme tarihi (Alan adının ne zaman yenilendiği)
  • Kullanılan domain firması ve bu firmaya ait iletişim bilgileri
  • Domain sahibinin adı-soyadı, telefonu, mail adresi
  • Alan adının hangi DNS sunucularına yönlendirilmiş olduğu (Bu adresler domainin nerede barındırıldığını gösterir. NS Name Server olarak da bilinir.)

Domain Whois Sorgulama Ne İşe Yarar?

Bir alan adı satın almayı istiyorsanız, önce o domainin zaten kaydedilmiş olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer başka biri tarafından reglenmiş (kayıt edilmiş) ise o domaini alamazsınız.

Böyle birdurumda yapacağınız tek şey domainin sahibiyle irtibat kurup o alan adını satın almak için teklifte bulunmaktır. Yahut domainin düşmesini beklemeniz gerekir. Ancak bu da uzun bir zaman gerektirir. Hem o tarihte domaini sizden evvel başkası alabilir.

Kullanımda olan bir alan adına sahip olmak istiyorsanız, domain sahibiyle görüşmek için Whois sorgulama işlemiyle edindiğiniz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Domain Whois Sorgulama Aracı Doğru Çalışıyor mu?

Evet. Aracımız sorunsuz çalışır durumdadır. Fakat her domainin Whois bilgisini öğrenemeyebilirsiniz. Çünkü bazı kişiler ya da firmalar, gizlilik ve güvenlik endişelerinden dolayı bu bilgileri gizlemeyi tercih eder. Bunun temel nedeni hackerların ve spam e-posta gönderenlerin, kendi bilgilerine ulaşmalarına engel olmak istemeleridir. Bireysel ve kurumsal bilgilerini koruma altına almak için Whois bilgilerinin gizlenmesi yöntemine başvurulur.

Eğer sorguladığınız alan adının bilgileri gizlenmişse bunları görüntüleyemezsiniz. Aracımız herkese açık bilgileri gösterir.