Site Kaynak Çıktısı


Loading...

Site Kaynak Çıktısı


Site Kaynak Çıktısı

 

Site kaynak çıktısı aracı sayesinde bir sayfanın kod yapısını görüntüleyebilir, varsa hataları tespit edebilirsiniz.

Her sayfanın arka planında çeşitli kodlar yer alır. Bunlar sayfanın başarılı bir şekilde çalışmasını ve kullanıcıya sunulmasını sağlar. Arama motorları da sayfaları tarayıp indexlerken kod yapısından faydalanır.

Kaynak Kodu Nedir?

Yazılımsal komutların makine diline dönüştürülmesini ve makine tarafından işlenmesini sağlayan kodlar source code (kaynak kodu) olarak adlandırılır.

En popüler kaynak kodu dillerinden bazıları şunlardır:

  • Java
  • PHP
  • HTML
  • C++
  • C

Site Kaynak Kodu Bulucu Ne İşe Yarar?

SEO yani arama motoru optimizasyonu işleminde kaynak kodu bulma uygulamasının önemi büyüktür. Sitedeki eksikleri ve yanlış noktaları tespit edip gereken düzeltmeleri doğru yapabilmek için kod bilgisine ihtiyaç vardır.

Tabii ki site kaynak kodu görme işlemini yalnızca kendi sayfanız için değil, rakip siteler için de gerçekleştirebilirsiniz. Rekabet hâlinde olduğunuz platformların kaynak kodlarına erişerek çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve stratejilerinize bu doğrultuda yön verebilirsiniz.

'Get source code of webpage' (kaynak kodu alma aracı), web sitelerinin temelini oluşturan kodları görüntüleyip kaydetmenize izin verir. Kaynak kodu korumalı olan sitelerde de çalışır.

Site Kaynak Çıktısı Nasıl Görüntülenir?

Bu sayfadaki ilgili kutucuğa, kaynak kodlarını görmek istediğiniz sayfanın URL adrsini yazmanız yeterlidir. Aslında bunu herhangi bir site veya uygulama kullanmadan tarayıcınızda da yapabilirsiniz. Fakat bazı siteler kaynak kodlarını gizler ve bu yöntemle görüntülenmesine izin vermez.

Böyle bir durumda site kaynak çıktısı kontrolü için geliştirilen araçlardan yararlanabilirsiniz.

Web sitesi kaynak kodu görüntüleme aracımız sayesinde istediğiniz sayfanın kodlarını inceleyebilir, düzenleme işlemlerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sitenin masaüstü ve mobil kodlarını öğrenebilir, dilerseniz elde ettiğiniz kodları indirebilirsiniz.

Özetleyecek olursak; site kaynak çıktısı ile SEO konusundaki başarınızı artırabilir, rakip siteleri dikkate alarak daha doğru adımlar atabilirsiniz. Bu sitelerin kullandığı teknolojiler ve tasarım ile ilgili detaylı bilgi edinebilir ve böylece onların gerisinde kalmamak için çalışmalarınızı buna göre planlayabilirsiniz.