İP Blacklist Sorgulama


Loading...

İP Blacklist Sorgulama


İP Blacklist Sorgulama

 

 

Blacklist sorgulama işlemiyle herhangi bir IP adresinin veya alan adının kara listede yer alıp almadığını öğrenebilirsiniz.

Hangi domainin veya IP adresinin blacklist statüsünü öğrenmek istiyorsanız bu araca girerek ‘Sorgula’ butonuyla gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

IP Blacklist Nedir?

Reklam amaçlı mailler, aynı anda birçok kişiye gönderilen e-postalar spam olarak değerlendirilir. Bundan dolayı o maillerin bağlı olduğu site blacklist denilen kara listeye eklenir.

Sitenin bu veri tabanında yer alması, o siteden gönderilen maillerin ‘Gereksiz’ veya ‘Spam’ klasörüne düşeceği anlamına gelir.

IP Blacklist Neden Atılır?

Şirketler veya kişiler ürünlerini, hizmetlerini tanıtmak, duyurularını ve kampanyalarını daha fazla kişiye ulaştırmak için binlerce farklı mail adresine e-posta gönderir. Bunların çoğu spam olarak algılandığı için Gelen Kutusu’nda görünmez. Spam klasörüne düşer.

Blacklist, kullanıcılara e-postalarını daha rahat kullanma imkânı sunar. Gelen kutularında e-posta kirliliğinin oluşmasını engeller.

Sürekli mail alışverişi yapıyorsanız, işlerinizi mail trafiği üzerinden yürütüyorsanız bu sizin için daha da önemli demektir. Spam e-postalar yüzünden önemli mailleri gözden kaçırmak istemezsiniz.

IP Blacklist Sorgulaması Ne İşe Yarar?

Sitenizin kara listede bulunup bulunmadığını sorgulama işlemiyle öğrenebilirsiniz. Eğer alan adınız bu listeye kayıtlıysa blacklistten çıkmak için gerekli işlemleri yerine getirmelisiniz.

IP Adresi Blacklist’ten Nasıl Çıkartılır?

  • Sunucunuzu kontrol edin. Mail ile ilgili kodlamalarda yazılım hatası olabilir.
  • Sunucunuza virüs girdiyse bunu temizlemelisiniz.
  • Portlarda bir sorun yaşanıp yaşanmadığını teyit etmelisiniz.
  • Popüler Blacklist sieleri ile irtibata geçerek sorunun çözümü için yardım talep edebilirsiniz.
  • Bu yöntemler sonuç vermediyse sunucunun IP adresini değiştirmek işe yarayabilir.

IP Blacklist Kontrolü Nasıl Yapılır?

IP Blacklist Sorgulama için sitenizin IP adresini veya alan adını ilgili kutucuğa yazın. Daha sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklayın. Böylece web siteniz Blacklist’e dâhil edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.