Yönlendirme Kontrolü


Loading...

Yönlendirme Kontrolü


Yönlendirme Kontrolü

 

Yönlendirme kontrolü sayesinde web sitenizde yaptığınız yönlendirmelerin Google ve diğer arama motorları tarafından istenen kriterlere uygun olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Www yönlendirme kontrolü ile hatalı yönlendirmeleri tespit ederek düzeltebilirsiniz.

Böylece sitenizin bu yanlış yönlendirmeler nedeniyle sıralama ve ziyaretçi kaybına uğramasını engelleyebilirsiniz.

Yönlendirme Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Bir sitenin farklı bir adrese taşınması
  • Sayfanın silinmesi
  • Sayfa URL adresinin değişmesi
  • http’den HTTPS protokolüne geçiş
  • İki veya daha fazla sitenin birleştirilmesi bunlardan bazılarıdır.

Yönlendirme Kontrolü Ne İşe Yarar?

Doğru yapılmayan yönlendirmeler sitenizin arama motorları nezdinde spam olarak algılanmasına yol açar. Yönlendirme kontrol aracı sayfalarınızdaki yönlendirmeleri göstererek bunların hatalı olup olmadığını test eder.

Örneğin site.com şeklinde bir alan adınız olduğunu varsayalım. Yönlendirmenin sağlıklı yapılamaması hâlinde, arama motorları site.com adresini farklı, www.site.com adresini farklı bir alan adı olarak görecek ve spam statüsünde değerlendirecektir.

Bu da sitenizin SEO puanını düşürecek, trafik kaybetmenize ve arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzün azalmasına sebebiyet verecektir. Bunu çözüme kavuşturmak için; site.com domainini www.site.com  şeklindeki alan adına yönlendirmek gerekir.

Bu yönlendirmenin sitenizde yapılıp yapılamayacağını kontrol aracı yardımıyla öğrenebilirsiniz. Elde ettiğiniz verilere göre, sitenizdeki yönlendirmelerin arama motoru dostu olmasını sağlayabilirsiniz.

Yönlendirme Kontrolü Başka Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bir linkin sizi hangi adrese götüreceğini de yönlendirme kontrolüyle öğrenebilirsiniz. Elinizde goo.gl veya bit.ly gibi kısaltılmış bir link bulunuyorsa, bu linke tıkladığınız zaman hangi adresin açılacağını yönlendirme kontrol aracı ile görebilirsiniz.

Böylece o link zararlı bir siteye bağlanmanızı sağlayacaksa bunu önceden tespit etmiş ve cihazınızı korumuş olur, güvende kalırsınız. Bu, kimlik avı gibi kötü amaçlı saldırılara karşı iyi bir önlemdir.

Yönlendirme Kontrolü Nasıl Yapılır?

URL adresinizi bu sayfadaki ilgili kutucuğa girmeniz yeterlidir. Araç, sayfanızdaki yönlendirmelerin kontrolünü sağlayarak size bilgi verecektir.

Herhangi bir sorun yoksa yönlendirme durumunu ‘İyi’ olarak görürsünüz. Fakat bir problem mevcutsa yönlendirme sonucu ‘Kötü’ olarak görüntülenir.

Kayıt gerektirmeyen bu servisin kullanımı ücretsizdir. İstediğiniz kadar yönlendirme sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. Sitenizin SEO’su ve buna bağlı olarak ziyaretçi sayısı olumsuz etkilensin istemiyorsanız yönlendirme kontrollerini ihmâl etmemelisiniz.