İP Whois Sorgulama


Loading...

İP Whois Sorgulama


İP Whois Sorgulama

 

IP Whois sorgulama sayesinde IP adreslerinin hangi firmada, kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz alan adı veya IP adresiyle sorgulama yapabilirsiniz.

Aracın kullanımı sınırsız ve ücretsiz olup istediğiniz kadar sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

IP Whois Ne Demektir?

Alan adının kim üzerine kayıtlı olduğunu gösteren, hosting firmasıyla ilgili bilgileri öğrenmenizi sağlayan işleme IP Whois sorgulama denir.

IP Whois Sorgulama Ne İşe Yarar?

Bir domainin sahibine, kullandığı IP adresine ve hosting firmasına bu işlem ile ulaşabilirsiniz. IP Whois sorgulama yapmak suretiyle edineceğiniz bilgiler tamamen doğru ve güvenilir olup, hata payı yoktur.

IP Whois Sorgulama Aracı Nasıl Kullanılır?

Hangi site için sorgulama yapmak istiyorsanız onun alan adını veya IP adresini girin. Ardından ‘Sorgula’ butonuyla işleminizi gerçekleştirin.

Bir domainin sahibine ulaşmaya çalışıyorsanız, bu işlem sayesinde gerekli bilgileri elde edebilirsiniz. İlgili domaini satın almak veya farklı bir amaçla domainin sahibini bulmanız gerekiyor olabilir. Bu durumda IP veya domain Whois sorgulama yaparak e-posta, telefon ve benzeri irtibat bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca o sitenin hangi firmada kayıtlı olduğunu da bulabilirsiniz.

Gizli Whois Kaydı Nedir?

Yukarıda açıkladığımız işlem tüm siteler için geçerli değildir. Çünkü bazı kişiler veya firmalar Whois bilgilerini gizlemeyi tercih eder. Bunun sebebi, hacker ve spam saldırılarından korunmak, domainin güvenliğini sağlamaktır.

Bilgilerini üçüncü şahıslarla paylaşmak istemeyenler Whois kaydını gizli tutar. Fakat böyle yapmak arama motorları tarafından olumsuz karşılanan bir durumdur. Çünkü bilgilerin gizlenmesi güvensizlik oluşturur.

IP Whois sorgulama veya domain Whois sorgulama işlemi gizli Whois kayıtlarını göstermez. Bu durumda yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok demektir. Eğer sitede sosyal medya hesapları varsa oralardan sitenin sahibiyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.