Sunucu, Port Durumu


Loading...

Sunucu Durumu


Sunucu Durumu

 

 

 

Sunucu Durumu isimli aracımız sayesinde herhangi bir alan adının bağlı olduğu sunucu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sunucunun düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenebilir ve sorunlu protokolleri tespit edebilirsiniz.

Sunucu Durumu Neleri İçerir?

  • http, HTTPS gibi güvenlik protokolleri
  • İstek durum kodları
  • Sunucunun, gelen isteklere ne kadar sürede, nasıl tepki verdiği
  • Gecikme süresi ve benzeri detaylar ‘SunucuDurumu’ bilgisiyle ifade edilir.

Sunucu Durumu Sorgulama Ne İşe Yarar?

Bu işlem yardımıyla sunucunun kullanılabilirliğine yönelik verileri görebilirsiniz. Örneğin; sunucu şu an çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı mı? Sorusunun yanıtını size bu araç verir.

En yaygın SEO araçları içerisinde yer alan Sunucu Durum Kontrol aracı, sitelerinizin sunucularını güncel tutabilmenize yardım eder.

Bahsi geçen işlemi hem kendi siteniz için, hem farklı siteler için gerçekleştirebilirsiniz. Sahibi olmadığınız alan adlarının sunucu durum bilgisine de bu araç vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Sunucu Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Bu sayfa üzerinde ilgili alana site adresini yazarak sunucu durum kontrolü yapabilirsiniz. Böylelikle, alan adınız hangi sunucuya bağlıysa ona dair çeşitli bilgileri ekranınıza yansıtabilirsiniz.

Bu aracın kullanımı sınırsız ve ücretsizdir. Bu nedenle dilediğiniz kadar sorgulama yapma hakkınız vardır. Ayrıca toplu sorgulama işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Sunucu Durum Kontrolü Sonuçları

Bütün alanların yeşil olarak işaretlendiğini görürseniz bu, sunucunuzda hiçbir sorun yaşanmadığı anlamına gelir. Her şey doğru çalışıyor ve erişilemeyen herhangi bir protokol yok demektir.

Eğer; 'FTP sunucusu erişilebilir değil.' hatası alıyorsanız, ilgili hizmetin yeniden başlatılması gerekir. Kullandığınız VPS yalnızca size özel ise, portları ve FTP sunucusunu kontrol ederek hizmeti restart edebilirsiniz. Fakat paylaşımlı hosting tercih ettiyseniz, bu problemi firmanıza iletmelisiniz. Çünkü sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur, onların müdahale etmesi lâzımdır.