Site HTTP Bilgisi


Loading...

Site HTTP Bilgisi


Site http Bilgisi

 

Site HTTP bilgisi; web tasarım ve güvenlik açısından oldukça önemlidir. Hyper Text Transfer Protokol anlamına gelen HTTP, bilgilerin sunucudan kullanıcılara nasıl aktarılacağını belirleyen bir protokoldür.

HTTP Ne Demek?

HTTP; Kkaynaklardan dağıtılan, herkesin ortak kullanımına açık hiper ortam bilgi sistemlerinin kullandığı bir iletişim protokolüdür. İnternet sitelerine bağlanılmasını sağlayan bir anahtar olarak da tanımlanabilir.

HTTPS ise güvenli hiper metin aktarım protokolü demektir. hTTP’’nin daha güvenli ve gelişmiş bir sürümüdür.

Bütün iletişim SSL ile şifrelenerek korunur.

HTTPS Avantajları Nedir?

SSL sertifikaları bilgi paylaşımını ve dosyalar arasında aktarımı mümkün kılar. Https protokolü sitenin doğruluğunu, güvenilirliğini, verilerin bütünlüğünü doğrulamak açısından önem taşır. Fakat bu sertifikanın bulunmaması site güvenliğine, dolayısıyla trafiğine ve geri dönüşüm oranına zarar verir.

http ve Https Farkı Nedir?

HTTPS açılımı; 'Hyper Text Transfer Protocol Secure' şeklindedir. Bu, ‘Güvenli Hiper Metin Transferi Protokolü’ anlamına gelir. http, veri aktarımı güvenliği konusunda tam olarak yeterli değildir.

Https, bu güvenliğin daha güçlü şeklini sunar. Https protokolünü kullanabilmek için 'Secure Socket Layer' (SSL) sertifikasına sahip olmak gerekir. Bu ise ‘güvenli yuva katmanı’ anlamındadır.

Özellikle e-ticaret, bankacılık ve sosyal medya gibi, kişisel bilgi akışının olduğu platformlarda bu daha büyük öneme sahiptir.

Bir site HTTPS protokolü kullanmıyorsa arama motorlarında ‘güvenli değil’ olarak işaretlenir. Kullanıcılar bu sitede gezinmeyi tehlikeli bulur ve ilgili siteyi hemen terk ederler. Sitenizin arama motorlarında ve kullanıcılarınızın gözünde itibar sağlamasını istiyorsanız HTTPS protokolüne geçiş yapmanız gerekir.

HTTPS protokolüne sahip sitelerin adres çubuğunda bir asma kilit simgesi görüntülenir. Bu, kişilerin güvenli bir sayfada olduğunu gösterir ve yapılan işlemlerin üçüncü taraf erişimlerine karşı korunduğunu haber verir.

Site http bilgisi sorgulaması yaparak sayfalarda hangi protokolün kullanıldığını belirleyebilirsiniz. Ücretsiz olan bu araç ile dilediğiniz kadar sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.