Kırık Link Kontrolü


Loading...

Kırık Link Kontrolü


Kırık Link Kontrolü

 

Kırık link kontrolü ile sayfalardaki hatalı bağlantıları tespit edebilirsiniz. Tıklandığında açılmayan, hedef sayfaya ulaştırmayan, bozuk bağlantılara kırık link adı verilir.

Bunlar genellikle Not Found veya Bad Request gibi hatalardan kaynaklanır. ‘Dead link’ olarak da bilinen bu bağlantılar site mimarisini ve SEO’sunu olumsuz yönde etkiler.

Bundan dolayı kırık bağlantıların belirlenip düzeltilmesi gerekir. Aksi takdirde bu, arama sonuçlarındaki sıralamanızı düşürecek ve ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimine zarar verecektir.

Kırık Link Kontrolü Neden Önemli?

Kullanıcıların sitenizde gezerken bir linke tıkladığını ve 404 hatasıyla karşılaştığını düşünün. Ne kadar can sıkıcı olacağını tahmin etmek zor değil.

Hele ki bu, pek çok sayfada var olan bir problem ise, kullanıcıların sitenizi bir daha dönmemek üzere terk etmesi yüksek bir ihtimâl.

Öte yandan arama motorları kırık link barındıran sayfaları geri plana atıyor. Çünkü bunlar içeriğin SEO puanını düşürüyor. Botların siteyi kolay bir şekilde taramasını engelliyor. Bu da hâliyle index ve sıralama sorunlarına yol açıyor, sitenin arama motorları nezdinde otoritesi ve kalitesi zayıflıyor.

Kırık link kontrolü sayesinde bu durumların önüne geçebilir, hangi sayfanın neresinde bir ölü bağlantı bulunduğunu öğrenerek gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Kırık Linkler Neden Kaynaklanır?

Kırık link nedenleri temel olarak şunlardır:

  • Var olmayan bir URL kullanarak bağlantı vermek
  • Link çıkışı yapılan bağlantının kaldırılması (Özellikle dış kırık linklerde)
  • Sitenizdeki bazı sayfaları silmeniz veya yanlış yönlendirme yapmanız
  • Link verilen sitenin kapanması
  • CHMOD (Sayfaların özel güvenlik önlemlerinden dolayı erişime kapalı olması)

Kırık Link Kontrol Aracı Nasıl Çalışır?

İstediğiniz sayfanın URL adresini girip sorgulamanızı gerçekleştirirsiniz. Araç size bütün kırık linkleri bir liste hâlinde gösterir. Bu doğrultuda sitenizin SEO optimizasyonunu iyileştirebilir, tespit ettiğiniz kırık linkleri temizleyerek kullanıcılara ve arama motorlarına daha düzenli, tertipli, yüksek performanslı içerikler sunabilirsiniz.

Sitenizde çok fazla link varsa bunları el ile kontrol etmek imkânsıza yakındır. Kırık link kontrolü aracı yardımıyla link havuzunuzun tamamını saniyeler içinde tarayabilirsiniz.